spot_img

ذات صلة

جمع

Hurá na povánoční výprodeje. Pozor ale, ať nenaletíte!

Proč kupovat věci draze, když to jde levně? Proč...

Rodiče potápějí děti pod vodu, má jim to pomoci

Ponořování miminek pod vodu se stalo trendem v USA....

Roztomilá dvojčata jsou královny Halloweenu, postarala se o to jejich matka

Pro matky jsou děti jako živé panenky, které rádi...

Z mladých rostou Youtuberi. Třeba se obávat

„Mladé lidi nezajímá televize, prohlédnou si Youtube,“ prohlásil před...

Je vaše dítě tyranem od přírody

Mé dítě je špatné, nezvládnutelné, šikanuje spolužáky, je zkrátka...

Psychologové doporučují dětem nudit se během prázdnin

Když přicházejí letní prázdniny, mnozí rodiče si předem plánují aktivity, kterými své děti zabaví, aby „neumřely“ od nudy.

Volné dny je třeba využít naplno. Jednou z pravidelných aktivit většiny rodin je dovolená u moře či v horách.

Aby děti neseděly jen doma a „nezahnívaly“ od nudy, posíláme je do táborů, ke prarodičům, vymýšlíme víkendové aktivity a starší posíláme na brigády.

Proti nadizajnovanému letnímu programu se postavili psychologové a odborníci na vývoj dětí s tvrzením, že přeexponované plány volnočasových aktivit nejsou vůbec potřebné.

Například doktorka Teresa Beltonová z University of East Anglia argumentovala v rozhovoru pro BBC tím, že nadměrné množství aktivit děti pobývá a nedovolí jim objevovat to, co je ve skutečnosti zajímá.

Nuda podle ní nechává prostor pro vnitřní pobídky, které dávají dětem možnost rozvíjet svoji kreativitu.

Její závěry vzešly z rozhovorů, které měla s několika svými známými, například spisovatelkou Meerou Syalovou.

Ta v momentech, kdy se nudila, mluvila s lidmi ve svém okolí a staršími, učila se s nimi péct a často se dívala ven z okna a sledovala přírodu, její změny a začala si vést deník, což se později vyvinulo do psaní příběhů, básní a začátků její spisovatelské kariéry.

Dětská psycholožka Lyn Fryová toto tvrzení podpořila a v rozhovoru pro časopis Quartz řekla: „Vaše role jako rodiče je připravit dítě zaujmout místo ve společnosti. Být dospělý znamená umět zaměstnat sám sebe a zaplnit volný čas způsobem, který vás učiní šťastným. Pokud rodiče stráví veškerý svůj čas snahou o zaplnění volna dítěte, samo se to nikdy nenaučí.“

Připravte seznam, co by se dětem mohlo líbit
Psycholožka rodičům doporučuje, aby si na začátku léta s dětmi, které mají minimálně čtyři roky sedli a společně sepsali seznam všeho, co by se jim mohlo líbit a co by chtěli vyzkoušet.

I když jsme začátek léta už propásli, není pozdě připravit si podobný seznam na zbytek prázdnin.

Mezi aktivitami se může nacházet cokoli od hraní karet, jízda na kole až po návštěvu konkrétních míst nebo vyzkoušení nějakého sportu.

Dítěti můžete poskytnout i prostor pro vyzkoušení nových koníčků, jako jsou fotografování či vaření. Pokud za vámi během prázdnin dítě přijde a bude si stěžovat na nudu, můžete ho odkázat na seznam a nechat ho vybrat si nejvyhovující aktivitu.v

spot_imgspot_img