Proč kupovat věci draze, když to jde levně? Proč platit plnou cenu, když můžete nakoupit ve velkých slevách? Na povánoční dobu se těší všichni milovníci výhodného nakupování. Pod stromečkem najdete obálku s penězi nebo stále více oblíbený poukaz a jakmile přijdou povánoční výprodeje, hurá do obchodů. Ne vždy jsou ale slevy skutečně slevami. Pozor, ať také nenaletíte.
Po Vánocích se nejlépe nakupuje
Jsou tací, kteří poctivě nakupují dárky už před Vánocemi, protože chtějí vidět radost v očích obdarovaných. I za vyšší cenu. A pak jsou tací, kteří si na dárky radši počkají po Vánocích, protože všichni ví, že přicházejí slevy. Lidé si na ně zvykli a obchody se každoročně připravují na velké prodeje.
Přispívají k tomu i stále oblíbenější a praktičtější dárky ve formě poukazů a voucherů na útratu. V momentě, kdy vidíme kouzelná slova jako „sleva“ nebo „výprodej“, vyrážíme do obchodů s očekáváním a nadšením.
Najdeme produkty, u kterých je pokles ceny značný a nákup se skutečně vyplatí. Je ale také zboží, u kterého je sice napsáno „sleva“, ale zlevněné být fakticky vůbec nemusí.
Když sleva není sleva
Obchodníci lákají zákazníky na povánoční slevy množstvím reklam, které najdete všude, kam se podíváte. Většinou se opakují podobné slogany a hesla jako „sleva“, „totální výprodej“, „mega sleva“, „likvidace skladu“. Jsou ale slevy skutečně tak velké, jak obchodník prezentuje? Nebo se jen snaží nalákat lidi na lživou reklamu?
Pozor na slovíčko „až“
Když se vydáte do obchodu s lákavou nabídkou až 70% slevy, určitě celí natěšení vejdete dovnitř a těšíte se, jak ušetříte. Musíte být ale opatrní, především na to slovíčko „až“. V praxi to také může znamenat, že jedna věc v celém obchodě je zlevněná o takové významné procento, ale zbytek produktů ne.
Není také úplně ojedinělou praxí, že v obchodě v podstatě žádnou slevu nenajdete. Obchodníci tímto kouzelným slovem jen nalákají zákazníky do prodejny, i když se u nich žádné významnější výprodeje nekonají.
Pozor na to, z čeho se sleva vypočítává
Další možností je, že slevu sice na cenovce najdete, ale provedla se ze zaváděcí nebo katalogové ceny, za kterou se produkt nikdy neprodával. Takže 50 % z této ceny udělá určitě jiný rozdíl, než 50 % z ceny prodejní.
Obchodníci obelhávají zákazníky také tím, že zvednou ceny těsně před příchodem slevových akcí. Když poté nalákají na obří slevy, produkt v podstatě koupíte za peníze, za které se prodával měsíc zpátky. Koneckonců, zisk je vždycky na prvním místě.
Na to ale myslí zákon a od roku 2023 platí nová vyhláška, která se snaží těmto praktikám zabránit a obhájit práva spotřebitelů. Především nařizuje, aby se sleva, která se váže k ceně určitého zboží, vypočítávala z prodejní ceny tohoto produktu za posledních 30 dní. Sleva se tak nemůže počítat z uměle navýšené ceny.
Kontrola nekalých praktik obchodníků
Česká obchodní inspekce, zkráceně ČOI, je orgán, který dozoruje právě nad nekalými praktikami obchodníků. To je podle Zákona č. 634/1992 Sb., Zákon o ochraně spotřebitele, především klamavé konání nebo klamavé opomenutí. Slevy, které jsou klamavé, nakonec obchodníka mohou na pokutách vyjít poměrně draho. Pokud se vám nezdá cena na cedulce, nesedí vám finální cena po spočítání procentuální slevy, ČOI je organizace, se kterou můžete tuto situaci řešit.
Nakupování online a na co se připravit
V dnešním zrychleném světě plném nekonečných možností online světa už nemusíte vycházet z pohodlí domova a přesto můžete mít vše, co si přejete. Téměř každý obchodník má svou webovou stránku a většina z nich e-shopy, v nichž si snadno objednáte cokoli, co se vám zrovna líbí. V době slev se nakupuje nejlépe, zvlášť, když to jde doma z obýváku s hrnkem kávy v ruce. I v digitálním světě se ale musíte mít na pozoru před nekalými praktikami.
Vždycky je lepší si cenu produktu, který si na stránkách prodejce vyberete, ověřit i na dalších stránkách. Podle toho zjistíte, jestli se skutečně jedná o slevu, nebo zas tolik neušetříte. Raději si také spočítejte kompletní náklady koupě, a to včetně doručení a balného. Ve výsledku můžete zjistit, že to zas až tak výhodná koupě není.
Personalizace produktů a především cen, tím online svět nákupů žije. Kdykoli odkliknete souhlas se zpracováním dat nebo souhlas s cookies, začnou vám naskakovat reklamy na produkty přesně vám na míru. Když se vám během prohlížení internetu objeví zničehonic kabát, který je pro vás jak ušitý, je těžké se na stránku obchodníka nepodívat a nad nákupem nezapřemýšlet. Zvlášť, když je třeba ve výprodeji.
Jakmile se na nějakou položku budete dívat opakovaně, je možné, že se cena bude zvedat. Prohlížeč si totiž pamatuje vaše vyhledávání. Můžete proto vyzkoušet anonymní režim a ceny porovnat.
U prodejců si určitě čtěte recenze a dávejte si pozor na bezpečnost. Přece jen se většinou platí na dálku, a ne všechny společnosti jsou spolehlivé.
Samozřejmě narazíte i na skvělé nabídky, které se nebudou dát odmítnout. Co když už ale po Vánocích nemáte na nákupy peníze, přitom víte, že takto bezkonkurenční cenu už nemusíte získat? Půjčka online, klidně jen na překlenutí do další výplaty, může být ideální řešení. Vyberete si společnost, vyplníte žádost a peníze můžete mít na účtu během chvíle. Vše online, bez nutnosti vyjít ze dveří. Nákupy na splátky jsou také velmi oblíbenou variantou platby.
Zlevněné zboží bez záruky?
To, že je kupované zboží ve slevě, byť skutečně velké, určitě neznamená, že se na něj nevztahuje záruční doba. Na dvouletou lhůtu máte ze zákona nárok při jakémkoli nákupu.
Výjimku může tvořit vadné zboží, o kterém už dopředu víte, že se tam vada vyskytuje, nebo speciální akce, kdy k nákupu dostanete zboží zdarma. Například když si nakoupíte 3+1 produkty, záruka se vztahuje pouze na ty věci, které jste fyzicky zaplatili, a na produkt zdarma už ne. Musí být proto naprosto jasné, třeba na účtence, který z produktů byl bonusový, aby nedošlo k situaci, kdy vám obchodník nebude chtít vyreklamovat žádnou položku.
U nákupů online platí klasická dvoutýdenní lhůta pro vrácení zboží bez udání důvodu a bez poplatků. Vzhledem k tomu, že si zboží nemůžete zkusit, když nakupujete na internetu, mnoho firem přichází s nápady, jak vrácení usnadnit.
Tak hurá na nákupy
Povánoční doba je k nákupům jako stvořená, a určitě najdete mnoho překvapivě levných produktů. Nebo už máte možná nějaký produkt vyhlídnutý a jen si hlídáte cenu. Nakupování může být zábava, jen je lepší, když na něm skutečně ušetříte a nenecháte se nachytat nekalými praktikami prodejců.
Teď už víte, na co se soustředit a slevy si můžete bez starostí užít.