Deník Mangalam, který vychází v jihozápadním indickém státě Kerala, nabídl před pár dny svým čtenářům údajné „vědecce ověřené“ rady, jak počít chlapce. Informoval o tom britský The Guardian.
V článku z indických novin byla například taková doporučení jako jíst hodně skopového masa či nikdy nevynechávat snídani.
Přestože autoři článku přiznali, že tyto metody nemusí vždy fungovat, ženám radili, aby během dne přijímali více potravy než obvykle. Kromě beraniny byla pro ně nejideálnějším jídlem sušená rozinky. Muži se zase měli vyhýbat jídlům s vysokou kyselostí.
Další z rad bylo zkoušet plodit dítě pouze první, třetí, pátý nebo sedmý den v týdnu, přičemž podle autorů je vědecky dokázáno, že tehdy jsou spermie silnější. V touze počít chlapce by měly ženy také spát s tváří obrácenou do levé strany, ideálně na západ.
Článek z jazyka malayalam přeložila skupina indických feministek na blogu The Ladies Finger, která se k němu postavila se sarkasmem a výsměchem.
„To, zda dojde k početí dívky nebo chlapce, je naprosto náhodné,“ uvedla pro BBS londýnská gynekoložka a porodnice Shazia Malik.
V kontrastu s indickým článkem se vyjádřila, že neexistuje žádný vědecký důkaz nebo metoda, která by tuto statistickou šanci změnila, pokud je dítě počato přirozeně.
Proti selekci pohlaví se bojuje, ale nepoměr přetrvává
V Indii je ilegální nechat si dělat testy k určení pohlaví miminka. Přesto se stále provádějí a vedou k potratům na základě preference mužského rodu.
BBC uvádí, že v roce 2011 bylo v Indii na 1000 chlapců do věku sedmi let pouze 914 dívek.
A také články jako tyto podporují nespravedlivý přístup, který si ve společnosti cení více chlapců, než dívky. To i přesto, že proti němu bojuje vláda, nevládní organizace i zdravotní pracovníci.
Preference chlapců v některých kulturách pochází z dlouhodobého postoje k mužům, kteří jsou považováni za silnější pohlaví zajišťující finance pro rodinu. Rovněž je výhodnější porodit chlapce, protože vysoké věno, které rodiče musí zaplatit při svatbě své dcery, si mnozí z nich nemohou dovolit.
I Indie se však v posledních letech začala modernizovat. Její předseda vlády, Narendra Modi, veřejně prezentuje potřebu ukončit selekci pohlaví dětí.
Spolu s terorismem, náboženskou nenávistí, korupcí a diskriminací ji považuje za největší zlo v indické společnosti.