spot_img

ذات صلة

جمع

Hurá na povánoční výprodeje. Pozor ale, ať nenaletíte!

Proč kupovat věci draze, když to jde levně? Proč...

Rodiče potápějí děti pod vodu, má jim to pomoci

Ponořování miminek pod vodu se stalo trendem v USA....

Roztomilá dvojčata jsou královny Halloweenu, postarala se o to jejich matka

Pro matky jsou děti jako živé panenky, které rádi...

Z mladých rostou Youtuberi. Třeba se obávat

„Mladé lidi nezajímá televize, prohlédnou si Youtube,“ prohlásil před...

Je vaše dítě tyranem od přírody

Mé dítě je špatné, nezvládnutelné, šikanuje spolužáky, je zkrátka...

Dilema rozvedených párů: U koho stráví děti Vánoce

Rozvod manželů, kteří mají společné děti, bývá vždy nelehkou životní zkušeností. Naučit se žít v nové formě rodiny musí nejen bývalí manželé, situace je citlivá i pro samotné dítě.

Rozpad rodiny je pro něj zásahem do života v jakémkoli věku, ale čím mladší je, tím komplikovanější může být vysvětlit mu, proč najednou musí fungovat ve dvou domácnostech.

Tento úkol je o něco náročnější během Vánoc. Svátky, které si spojujeme s rodinou a společnými chvílemi, se tak mohou stát zásadním problémem, kde nastoupí smutek, hněv i boj o to, s kým dítě zasedne ke štědrovečernímu stolu.

Dát do pozadí vlastní komfort je vzácnost
„Vánoce jsou emotivně silným svátkem. Největším problémem je neochota rodičů řešit spory kompromisem,“ říká psycholožka Helena Domankušová z Úřadu práce, sociálních věcí a rodiny v Nitře.

Ze své praxe ví, že velká rodičovská zralost, která se projevuje upřednostněním tužeb dítěte před svým vlastním komfortem, se neobjevuje často. „Setkala jsem se ve své praxi s ojedinělým případem, kdy rodiče odložili svůj spor stranou a zaměřili se na vyjádřenou touhu dítěte – mít oba u sebe u jednoho stolu,“ říká.

Jde tak o ideální řešení pro dítě, kterému rodiče naplní pocit, aby byli o Vánocích všichni pohromadě.

Jiným řešením, se kterým se psycholožka potýká, je rozdělení štědrého dne na dvě poloviny. Dítě je tak například od rána do odpoledne u jednoho rodiče a ve druhé části dne u toho druhého.

Soud nebo poradna?
Ne vždy však spolu rodiče po rozvodu vycházejí tak dobře, aby mohli svátky podle přání svých dětí trávit spolu. Co dělat v případě, že se o dítě „perou“ a nevědí se, nebo se nechtějí dohodnout?

Helena Domankušová vysvětluje, že v takovém případě nastupuje autorita – soud.

„Ten určí i úpravu styku během vánočních svátků, ale může se stát, že ani jeden z rodičů nebude s rozhodnutím spokojen. Nejčastěji je praxe taková, že se děti střídají u rodičů každý druhý rok,“ objasňuje, jak to v rodinách obvykle chodí.

Pokud páry nechtějí řešit věci soudní cestou, mohou využít i poradensko-psychologické služby, například při probíhajícím rozvodu a při určení úpravy styku.

„Na společné konzultaci je prvořadým cílem vést klienty k dohodě, jak po rozvodu bude probíhat péče o jejich dítě, jak dále posilovat jeho vazbu k rodičům a jaká je nejvhodnější úprava styku, která pokryje potřeby dítěte. Ne vždy se to povede a takzvaná zákopová válka, při které se bohužel zbraní stává dítě, pokračuje dál. Důsledky si odnáší ono,“ říká psycholožka.

Štědrý den na dvakrát
Dítěti je v závislosti na konkrétní situaci důležité vysvětlit, že na svátky nemůže být s oběma rodiči, ačkoli by chtělo. I podle psycholožky je obtížné naplnit takovou jeho touhu. Řešení z praxe však dokazují, že se to dá.

„Se vzdáleným rodičem se setkávají na další sváteční den. Následně si u něj společně udělají vánoční večer podruhé,“ uvádí Domankušová.

„Pokud žije dítě v realitě dvou domácností déle a má mnohé věci vysvětlené od obou rodičů, nemá problém vysvětlení o odděleném trávení sváteční večeře přijmout.“

Na druhé straně však psycholožka radí, aby všechny vážné debaty dělali rodiče přímo s dětmi. Myslet by měli v první řadě na jejich potřeby.

spot_imgspot_img