spot_img

ذات صلة

جمع

Hurá na povánoční výprodeje. Pozor ale, ať nenaletíte!

Proč kupovat věci draze, když to jde levně? Proč...

Rodiče potápějí děti pod vodu, má jim to pomoci

Ponořování miminek pod vodu se stalo trendem v USA....

Roztomilá dvojčata jsou královny Halloweenu, postarala se o to jejich matka

Pro matky jsou děti jako živé panenky, které rádi...

Z mladých rostou Youtuberi. Třeba se obávat

„Mladé lidi nezajímá televize, prohlédnou si Youtube,“ prohlásil před...

Je vaše dítě tyranem od přírody

Mé dítě je špatné, nezvládnutelné, šikanuje spolužáky, je zkrátka...

Problémy s páteří u dětí narůstají začátkem školního roku

Současný životní styl nutí naši páteř stavět se do polohy, která pro ni není příjemná. Řízení, sezení u počítače, čtení a nesprávné držení těla způsobuje bolest zad a krční páteře, které může přerůst až do chronických problémů, často i migrén.

Jedním z účinných řešení je pravidelný pohyb, který má na lidské zdraví blahodárný účinek. Dospělí volí často jógu, vhodný je i pravidelný strečink nebo břišní tance.

Ve škole s bolavými zády
Při nástupu do školy, zejména v případě prvňáků dochází k radikální změně životního stylu i návyků. V případě dětí je proto nezbytné, aby se věnovaly pohybovým aktivitám i po nástupu do školy. Jde totiž o rizikové období, ve kterém si začínají osvojovat špatné návyky a trpí zejména páteř.

Začíná to už při výběru školní tašky a jejího plnění. Batoh bývá těžší než by bylo potřeba a dítěti může z dlouhodobého hlediska způsobit vážné problémy. Nošení těžkých předmětů na zádech zatěžuje zádové svaly a svaly ramen.

„Mezi nejčastější odchylky v držení těla patří oploštění nebo zvětšení předozadního zakřivení páteře (lordóza), kulatá záda, případně patologické zakřivení páteře do stran (skolióza),“ objasňuje další možné problémy dětská lékařka Katarína Stolárová.

Příčiny, které odchylky způsobují, jsou různé. Nevhodný postoj, nadváha, ale také podvýživa. „Problémem mohou být i ploché nohy, krátkozrakost, vrozené vady či špatné návyky. doplňuje lékařka.

V bolavém sedě
S povinnostmi přichází i sedavý způsob života. Prváci sedí ve škole, ale i doma nad úkoly. Učitelé sice dětem ukáží, jak správně držet pero a jak psát, ale nechají je zaujmout polohu, která je pro tělo a záda často nesprávná.

Tento zlozvyk si osvojí velmi rychle a neopustí je často až do dospělého věku tak, jako mnohé z nás. Rodiče by měli mít svého potomka v hledáčku a důsledně si všímat jeho chování a držení těla. Čím dříve se zlozvyky podchytí, tím lépe.

„Je třeba zaměřit se na vypučený zadek, bříško, kulatá záda, odstávající lopatky, asymetrické držení či předsun hlavy a plec. Stejně tak si všímejte nesprávného shrbeného nebo uvolněného sezení ve škole či u počítače,“ říká dětská lékařka Kateřina Stolárová Grmanová.

Tanec pomáhá, ale není jedno, jaká je technika
Prevencí vzniku špatného držení těla je proto jednoznačně pohyb. „Tanec je v tomto směru ideální. Taneční aktivity totiž nenuceným způsobem ovlivňují správné držení těla a funkci vnitřních orgánů. Kromě toho se rozvíjí jejich koordinace, kondice i paměť,“ počítá pozitiva tance dětská lékařka Kateřina Stolárová Grmanová.

V současnosti na trhu působí několik tanečních škol a studií, ve kterých se specializují i ​​na ty nejmenší tanečníky. Mnoho rodičů přihlíží k ceně, což může být v některých případech ke škodě.

„Za nízkou cenou se často skrývá i nízká kvalita výuky. Týká se to zejména necertifikovaných lektorů. Jejich lekce mohou být v případě dětského žáka neefektivní. Děti se na tanečních lekcích, kromě krokových variací a rytmických cvičení, učí také správnému držení těla. To však může být v případě nevědomosti lektora naprosto podceněno. Třeba si uvědomit, že dítě je nepopsaná tabule. Zlozvyky, kterým se může naučit v dětství, se bude později velmi těžko zbavovat,“ vystříhá rodiče Kateřina Štumpfová z taneční školy DanceCool.

Jak vybrat ten správný druh tance?
Sledování vašeho dítěte a jeho osobnosti vám dokáže napovědět, kterým směrem by se mělo ubírat ve svých koníčcích. Pokud jste se spolu s ním rozhodli vyzkoušet hodiny tance, společně se poraďte nebo ho nechte vyzkoušet několik stylů.

Vyhledejte ve svém okolí možnosti, které nabízejí taneční školy, ale nezapomeňte přihlížet na kvalitu a zajděte se na některé z hodin podívat či popovídat si s lektorem.

Taneční přípravě se děti mohou věnovat už od prvního roku života, kdy se umí postavit na vlastní nohy. Instituce dokonce nabízejí i jógu pro děti, jazz, latino, moderní tanec, standardní tance, balet, lidové tance, step či hip-hop.

Důležité je zohlednit, co od tance vaše dítě očekává. Chce se bavit? Najít si kamarády? Naučit se správnou techniku ​​nebo soutěžit?

Pokud hledá zábavu, je lepší porozhlédnout se po studiích, které nabízejí méně formální prostředí bez tlaku na výkon.

Pokud vaše dítě projevuje vášeň pro tanec a touží se v něm zlepšovat, zúčastnit se soutěží či tanec dokonce studovat, najděte pro něj taneční školu zaměřenou na techniku ​​tance. Hodina tance pro děti se pohybuje v ceně přibližně od 3 do 10 € v závislosti na škole a lokalitě.

spot_imgspot_img